Które schody zajmują najmniej miejsca?
Rodzaj schodów wewnętrznych powinien bazować nie tylko na własnych preferencjach, choć są one niezwykle ważne. W pierwszej kolejności należy jednak kierować się względami praktycznymi – właściciel małego domku raczej nie pozwoli sobie na szerokie schody jednobiegowe zwężane ku górze rodem z pałacu. Jaki wybór będzie najlepszy w przypadku mniej przestronnych przestrzeni?
1. Schody gięte
Schody gięte są niezwykle eleganckie i uniwersalne. W zależności od balustrady i materiału, z którego wykonano stopnie, mogą kojarzyć się z luksusowym, nowoczesnym wnętrzem, jak również ciepłą, domową atmosferą. Ich największą zaletą jest możliwość dopasowania kształtu do wielkości dostępnej przestrzeni. Nierzadko uzyskuje się w ten sposób oryginalne formy, których nie należy mylić ze schodami spiralnymi.
2. Schody spiralne
Schody spiralne również zajmują bardzo mało miejsca, a ich średnica w najszerszym miejscu może wynosić zaledwie 110 cm. Dzięki temu sprawdzą się nawet na najmniejszych dostępnych przestrzeniach. W przeciwieństwie do schodów giętych charakteryzują się tym, że stopnie montowane są wokół centralnie umieszczonego słupa wykonanego zwykle ze stali.
Jeśli chcemy dodatkowo powiększyć optycznie przestrzeń warto wybrać schody spiralne samonośne. Oznacza to, że każdy pojedynczy stopień jest osobną ?deseczką?, a poszczególne stopnie nie łączą się ze sobą częścią pionową.
3. Schody jednobiegowe i dwubiegowe
Zdecydowanie najczęściej wybierane do domów prywatnych. Obie wersje zajmują stosunkowo tyle samo miejsca, charakteryzują się przy tym największą stabilnością i bezpieczeństwem użytkowania spośród wszystkich innych rodzajów schodów. Z powodzeniem można wykonać je w wersji schodów samonośnych, co rozjaśni i optycznie powiększy wnętrze.
4. Schody składane
Rozwiązanie mało zachęcające pod względem estetycznym, choć niezwykle praktyczne. Docenią je szczególnie osoby dysponujące rzeczywiście minimalną ilością miejsca w domu. Najczęściej takie schody montujemy jako wejście na strych lub poddasze służące za domowy magazynek, choć z powodzeniem mogą łączyć kondygnacje mieszkalne w bardzo małych domach.
Charakteryzują się tym, że składają się na 2-3 części w formie drabinki. Chcąc z nich skorzystać wystarczy opuścić drabinkę, jeśli natomiast chcemy ukryć schody, składamy ją i mocujemy płytą do sufitu. Czynność jest bardzo prosta i wygodna.