Blog

Które schody zajmują najmniej miejsca?

W niewielkich budynkach oraz gdy dysponujemy mniejszą ilością przestrzeni, schody muszą być nie tylko bezpieczne i funkcjonalne, ale również lekkie, estetyczne i zgrabne. Ich obecność może zarówno rozświetlić wnętrze i dodać mu klasy, jak i optycznie zmniejszyć. Efekty wizualne będą zależeć od naszego wyboru. Które schody zajmują najmniej miejsca i które warto wybrać w przypadku małego metrażu?

Schody jednobiegowe i dwubiegowe

Proste schody jednobiegowe są niezwykle wygodne i praktyczne, a także stosunkowo tanie. Odpowiednio wykonane umożliwiają na aranżację przestrzeni pod nimi. Niestety, ich obecność często zajmuje sporo miejsca, więc nie sprawdzi się na małych powierzchniach. Jeśli konieczna jest obecność przynajmniej kilkunastu stopni lepiej zdecydować się na schody dwubiegowe – nie łączą parteru i piętra linią prostą, lecz w pewnym momencie załamują się, tworząc tzw. spocznik. Dzięki temu zajmują mniej miejsca.

Schody kręcone

W przypadku braku miejsca najkorzystniej wypadają schody kręcone (gięte). Mogą być zamontowane na planie koła lub kwadratu, najczęściej z centralnie umieszczonym słupem nośnym. Zajmują niewiele miejsca, wpasowują się w każdy wystrój wnętrz oraz ciekawie wyglądają. Dzięki temu są coraz częstszym wyborem. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy remontujemy dom i chcemy posiadać schody w miejscu, gdzie wcześniej ich nie było. Schody spiralne nie będą jednak wygodne do wnoszenia mebli i przedmiotów o dużych gabarytach. 

To właśnie schody kręcone będą najlepszym wyborem w przypadku bardzo małych metraży.

Schody o zmiennym kształcie stopni

Istnieje również możliwość montażu schodów jedno- lub dwubiegowych, posiadających zmienny kształt stopni. Przykładem są schody jednobiegowe, w których użyto stopni o kształcie trójkątnym i trapezowym. Oszczędzamy w ten sposób miejsce, ponieważ bieg staje się nieco krótszy. W małych domach warto rozważyć również opcję schodów krzywoliniowych, które są najwygodniejsze do usytuowania oraz dają dużą swobodę projektową. Ich dobór warto skonsultować ze specjalistą.

Z czego powinny być wykonane schody?

Jeśli zależy nam na oszczędności miejsca, najlepiej unikać schodów żelbetowych. Są one niezwykle stabilne, bezpieczne i wytrzymałe, jednak dają wrażenie masywności. Wadą na małych przestrzeniach jest ich ciężki wygląd. Lepiej sprawdzą się schody drewniane lub schody na konstrukcji, które wnoszą do pomieszczeń lekkość oraz delikatność. Mamy wiele możliwości wykończenia stopni – choć wciąż najczęstszym wyborem jest drewno krajowe, rośnie popularność różnych gatunków drewna egzotycznego. Im jaśniejszy odcień drewna, tym lżejsze będą wydawać się schody.