Blog

Kiedy można zamontować schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne montuje się zawsze wtedy, gdy istnieje konieczność połączenia ze sobą dwóch kondygnacji – czyli niemal w każdym domu. Nawet w domach parterowych musimy w końcu przedostać się na poddasze. Aby komfortowo korzystać ze schodów i jednocześnie zadbać o estetykę wnętrz, warto wybrać odpowiedni ich rodzaj.

1. Schody betonowe

Uznawane za najbardziej solidne i wytrzymałe, są jednak stosunkowo masywne i mogą przytłoczyć niewielkie pomieszczenia. Za ich kupnem przemawia stabilność i niska cena. Aby zadbać o aspekt estetyczny można wykończyć stopnie drewnem i zamontować drewnianą lub szklaną balustradę. Schody betonowe najczęściej tworzone są na konstrukcji jednobiegowej lub dwubiegowej.

2. Schody kręcone

Zwane również spiralnymi, stanowią idealne rozwiązanie w przypadku niewielkich domów czy mieszkań. Zajmują naprawdę mało miejsca i można dopasować ich design do każdej aranżacji. Ich zaletą jest optyczne powiększanie przestrzeni i uniwersalność. Korzystanie z nich nie będzie jednak wygodne dla małych dzieci i seniorów, natomiast wnoszenie większych mebli może być znacznie utrudnione.

3. Schody wspornikowe

Nie posiadają podstopnic i są jednostronnie przytwierdzane do ściany, dzięki czemu optycznie powiększają przestrzeń, nie przytłaczając jej swoją obecnością. Są niedrogie, a prezentują się przy tym niezwykle stylowo i nowocześnie. Zaletą jest również łatwość ich montażu i demontażu. Schody wspornikowe mogą mieć różny kształt, dobrze prezentują się, gdy są wykonane z naturalnego drewna.

4. Schody jednobiegowe zwężające się ku górze

Rozwiązanie dla dużych domów dysponujących wolną przestrzenią. Schody wachlarzowe przywodzą na myśl iście pałacowe wnętrza, estetykę i przestronność. Są wygodne w użytkowaniu, bezpieczne i oryginalne. Dolne stopnie charakteryzują się większą długością, a im wyżej wchodzimy, tym stają się krótsze. Montaż takich schodów jest jednak dość drogi, nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie.

5. Schody wachlarzowe

Schody wachlarzowe układają się w łuk, półkole bądź elipsę. Nie są kręcone, ponieważ nie biegną wokół centralnie umieszczonego słupa. Wymagają nieco przestrzeni, dlatego buduje się je tam, gdzie jest ona dostępna. Największą zaletą schodów wachlarzowych jest niezwykła estetyka i prezencja. Z całą pewnością ich obecność zmieni i uatrakcyjni wnętrze. Schody wachlarzowe są nieco droższe od tradycyjnych schodów jednobiegowych.

Budowa domu – kiedy można zamontować schody wewnętrzne?

Montaż schodów wewnętrznych zależy od ich rodzaju. Jeśli decydujemy się na schody betonowe, należy zbudować je już na etapie stanu surowego budynku, jednak na sam koniec wszelkich czynności budowlanych (wcześniej montujemy schody tymczasowe). W praktyce większość rodzajów schodów warto zamontować właśnie na etapie surowego stanu zamkniętego.

Jednak w przypadku schodów wspornikowych lub krętych istnieje możliwość montażu na każdym etapie, także gdy już wiele lat mieszkamy w danym budynku, a pragniemy coś zmienić.