Blog

Jak wygląda proces wycinania schodów?

Schody często są ucieleśnieniem stwierdzenia, że nie każdy superbohater nosi pelerynę. Stanowią główny kanał komunikacyjny w wielu pomieszczeniach, pozwalają też wydajniej zagospodarować przestrzeń i zaoszczędzić nieco miejsca, które można wielorako spożytkować.

Ponadto mogą one pełnić funkcję dekoracyjną. W kwestii kształtu i wyglądu schodów jedynym ograniczeniem może być nasza wyobraźnia. Zwłaszcza obecnie, gdy wycinanie schodów stało się łatwo dostępną i powszechnie stosowaną technologią, można pozwolić sobie na wiele wariacji.

By schody oprócz wyglądu były też funkcjonalne, istotnym elementem jest należyte ich stworzenie. Producenci często oferują wycinanie schodów wedle upodobań klientów. Jak wygląda ten proces?

Na czym polega wycinanie schodów?

Wycinanie schodów może brzmieć dość zagadkowo, jednak jest to zadanie wykonywane zawodowo przez producentów. Odbywa się to przy użyciu maszyny CNC – operator programuje odpowiednie parametry i zaprzęga maszynę do działania. Maszyny CNC z łatwością i dużą dokładnością tną praktycznie wszystkie materiały – drewno, metal, a nawet beton.

By wycinanie schodów było efektywne producenci starają się dbać o wygodę i elastyczność w miejscach pracy. Z informacji, które można znaleźć wynika, że wycinanie schodów na maszynie CNC jest procesem niezbyt skomplikowanym, nawet dla mniej doświadczonych pracowników.

Ponadto wycinanie schodów tego rodzaju urządzeniem pozwala na zachowanie dosyć dużej elastyczności. W przypadku zmian w budowie czy zmian wizji w zamyśle klienta, możliwe jest sprawne i wydajne przestawienie programu dostosowane do potrzeb i wymagań zleceniodawcy.

Krok po kroku – jak wycina się schody?

Pierwszym etapem wycinki schodów jest zebranie danych dotyczących ich finalnego wyglądu – wymiarów i parametrów. Następnie materiał, z którego wykonane mają być schody ustawia się na maszynie i przy użyciu specjalnego laseru wycina na mniejsze elementy.
Następnie frezarka wyrównuje każdy element, tak by był on zgodny z projektem. Po wyfrezowaniu wszystkich części składowych nastaje pora na ich szlifowanie. Z każdym krokiem schody coraz bardziej przypominają schody.

Gdy powyższe zadania są ukończone, kontrolerzy jakości sprawdzają stan schodów. Wtedy jest też pora na wstępny montaż i próby wytrzymałościowe.

Kiedy wszystko się zgadza, schody w formie składanych części transportowane są do miejsca docelowego. Tam nakładany jest na nie lakier. Po wszystkim schody nadają się do użytku.

Jak widać, dla profesjonalistów wycinanie schodów jest szybkim i stosunkowo łatwym zabiegiem. Warto wziąć to pod uwagę budując lub remontując dom.